Komunikat 3/2019
Kraków, 29. 05. 2019
Z przyjemnością informujemy, że laureatem tegorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego otrzymał proboszcz parafii rzymskokatolickiej p. w. św. Marcina w Jawiszowicach – ksiądz Henryk Zątek.
WSPÓLNE ZWIEDZANIE WYSTAW
Zapraszamy w środę, 5 czerwca, o godz. 14.00, do Gmachu Głównego MNK, gdzie po wystawie Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oprowadzi nas Pani Agnieszka-Jankowska-Marzec.
W poniedziałek, 17 czerwca, o godz. 14.00 zapraszamy do wspólnego zwiedzania nowej ekspozycji w Skarbcu Koronnym na Wawelu, po której oprowadzi nas kol. Dariusz Nowacki. Zbiórka na dziedzińcu.
W poniedziałek, 1 lipca, o godz. 12.00 zapraszamy także na wystawę Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja, na którą sprowadzono m. in. polskie klejnoty i obrazy z zagranicy, sukienki obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz inne precjoza, nie będzie pokazywana nigdzie więcej. Oprowadzi na kol. Dariusz Nowacki. Zbiórka przy wejściu na Zamek pod wieżą z zegarem.
SZTUKA NA KÓŁKACH
CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORA
Szanowni Państwo,
>Miło nam poinformować, że zaprzyjaźnionej ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki Fundacji Plenerownia, prowadzonej przez panie Barbarę Łepkowską oraz Katarzynę Zarzycką (ekipa Sztuki na kółkach) udało się zdobyć dotację Urzędu Miasta Krakowa na prowadzenie Centrum Aktywności Seniorów. CAS ma swoją siedzibę w Pracowni Kulturalnej nad zalewem Bagry Wielkie, przy ul. Bagrowej 80/43. Serdecznie zapraszamy do zapisania się do CAS i korzystania z oferty bezpłatnych zajęć m.in. sportowych, komputerowych i fotograficznych, a także do uczestniczenia w spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin. Planuje się współpracę CAS z Sekcją Wycieczkową krakowskiego oddziału SHS. CAS znajduje się w okolicy o charakterze rekreacyjnym, kilka kroków dzieli go od parku i plaży nad malowniczym zalewem Bagry. W pobliżu znajduje się pętla tramwajowa Mały Płaszów. Dojazd z centrum zajmuje około 20 minut.
Szczegóły na stronie https://pracowniakulturalna.pl
MONA LUBI MATMĘ
Sztuka na kółkach rozszerza obszary działania, w tym roku zajmie się matematyką w sztuce. Zapraszamy chętne klasy szkół podstawowych do bezpłatnych warsztatów matematyczno-artystycznych „Mona lubi matmę” w siedzibie Pracowni Kulturalnej w Krakowie. Zapisy i realizacja warsztatów – MAJ/CZERWIEC 2019
Szczegóły na stronie projektu http://sztukanakolkach.pl/monalubimatme/
KUFER PEŁEN DZIEDZICTWA
Przedsięwzięcie to jest rozwinięciem akcji podjętej w 2017 r. z Muzeum Narodowym w Krakowie, towarzyszącej wystawie „#dziedzictwo„. Przygotowano wówczas kufer wypełniony różnymi przedmiotami na rozmaite sposoby związanymi z pojęciem dziedzictwa. Kufer odwiedzał szkoły i instytucje kultury, służąc edukacji i upowszechnieniu tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie, dlatego projekt postanowiono rozbudować. Dzięki dofinansowaniu w programie Patriotyzm Jutra, którego operatorem jest Muzeum Historii Polski jesienią w drogę wyruszy aż 17 kufrów, odbędzie się również cykl szkoleń dla nauczycieli. Partnerami projektu są Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Zapraszamy do włączenia się w działania. Do końca lipca jest organizowana zbiórka przedmiotów, które trafią do kufrów. Mogą to być: stare pocztówki, książki oraz czasopisma, druki, fotografie i monety, ludowe świątki, przykłady kultowych produktów z metką „Made in Poland”, płyty gramofonowe, dewocjonalia, dyplomy z zawodów sportowych, świadectwa szkolne i inne dokumenty sprzed lat, niewielkie używane dawniej sprzęty, stare zabawki, pamiątki związane z wydarzeniami historycznymi, zabytkami, podróżami, osobami, rzeczy będące przejawem tradycji i obyczajów, drobiazgi związane z małą ojczyzną itd. Przedmioty można przynosić do oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie Domu Józefa Mehoffera na ul. Krupniczej 26. Wszystkie zostaną zaopatrzone w metryczkę, zawierającą informacje o darczyńcy i posłużą celom edukacyjnym.
KONFERENCJE
Z przyjemnością informujemy, że organizatorem LXVIII Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki w roku 2019 jest Oddział Łódzki. Konferencja pt. W obliczu przemian i nowej rzeczywistości. Sztuka lat 1919-1939 odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2019. Szczegółowe informacje można znaleźć na http://www.shs.pl/?projects=oddzial-lodzki
Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na konferencje naukową pt. Inwentaryzacja zabytków w Polsce – dzieje, metody, osiągnięcia, która odbędzie się 24–25 października 2019 roku w gmachu Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32 (Sala Tymona, II p.). Zgłoszenia wraz ze streszczeniem o objętości nieprzekraczającej 2 tys. znaków organizatorzy proszą przesłać na adres mariab@umk.pl w terminie do 30 czerwca 2019; informacje o zakwalifikowaniu na konferencję zostaną rozesłane do 22 lipca 2019.
Organizatorzy zapewniają referentom nocleg, zwrot kosztów podróży oraz – po spełnieniu wymogów redakcyjnych i wydawniczych – druk tekstów referatów w publikacji realizowanej przez (punktowane) Wydawnictwo Naukowe UMK.
Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Instytut Historii Sztuki UAM oraz Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu organizują 6-7 czerwca 2019 r. ogólnopolską konferencję naukową Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń.
VARIA
Bardzo prosimy o przesyłanie propozycji do LXIV Konkursu im. ks. prof. dr. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe (do 35 lat) członków Stowarzyszenia oraz do Nagrody im. Profesora dr. Jerzego Z. Łozińskiego za prace naukowe z zakresu historii sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem prac o charakterze dokumentacyjnym i katalogowym.
W tygodniu przedświątecznym w lokalu Oddziału nastąpiła awaria, która zmusiła nas do zerwania paneli podłogowych. Czeka nas remont i wydatki. Prosimy dłużników o uregulowanie chociaż części zaległych składek i wpłacanie ich na bieżąco.