Komunikat 5/2017
Kraków, 5. 06. 2017
Prace Oddziału Krakowskiego SHS
Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy to jest ostatni komunikat przed wakacjami, następny pojawi się pod koniec sierpnia lub na początku września, dlatego w niniejszym zamieszczamy zapowiedzi niektórych imprez wrześniowych.
Życzymy wszystkim radosnego odpoczynku.
Gratulujemy kol. Krystynie Czerni znakomitej obrony pracy doktorskiej pt. „Koncepcja sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego”, która odbyła się w Instytucie Historii Sztuki UJ w dniu 31 maja br. Promotorem pracy był prof. dr hab. Andrzej Szczerski.
SEKCJA SZTUKI NOWOCZESNEJ
Zapraszamy 20 czerwca o godz. 12.00 na Planty przy przystanku Bagatela na kolejne wydarzenie związane ze staraniami o zachowanie i osłonięcie pnia jesiona wyniosłego, który został powalony wiatrem w lutym 2017. Idea ta wyszła od Andrzeja Kowalczyka, artysty i reżysera Teatru 52 Hz, przed laty pracującego w Teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora. On również zajmuje się konsekwentnie realizacją tego projektu (na poziomie instytucjonalnym i artystycznym). Sekcja Sztuki Nowoczesnej patronuje tym działaniom. 8 kwietnia odbył się pierwszy performance na Plantach, a 25 kwietnia spotkanie dyskusyjne w naszym lokalu. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21611859,performance-odsloniecie-pomnika-drzewa-powalonego-wiatrem.html
We wtorek 20 czerwca odbędzie się kolejny performance o rozszerzonej formule (który zostanie nagrany przez telewizję TVN), pt. „Repetycja: osłonięcie pnia drzewa powalonego wiatrem w lutym 2017”. Inicjator: Andrzej Kowalczyk. Udział biorą aktorzy Teatru 52 Hz (m.in. Teresa i Andrzej Wełmińscy, Jacek Maria Stokłosa, Krzysztof Dominik) oraz zaproszeni goście: Magdalena Smoczyńska, Monika Jadzińska, Mikołaj Kornecki, Konrad Myślik. Improwizacja muzyczna: Krzysztof Ścierański. Kuratorka: Anna Baranowa.
Nasz Oddział objął partonatem projekt artystyczny w Galerii Sztuki Współczesnej Dom Doktora w Zakopanem (ul. Witkiewicza 19).
W roku Stulecia Awangardy w Polsce rozpoczął się tam niezależny cykl pt. „Dialogi z awangardą”, w którym będą brać udział artyści interdyscyplinarni. Pomysłodawczyni i kuratorce cyklu, Annie Baranowej, zależy na podkreśleniu aktualności integracji sztuk, która miała tak ważne znaczenie dla awangardy XX wieku.
Inauguracja cyklu odbyła się 27 maja 2017 wernisażem i performancem. Wystawę pt. „Dalsze przestrzenie Księżnej K. Andrzej Andzik Kowalczyk, Jacek Maria Stokłosa, Krzysztof Dominik – fotografie, obiekty, performance” można oglądać do 27 czerwca. W tym dniu o godz. 18.00 odbędzie się finisażowy performance, na który serdecznie zapraszamy.
„Dialogi z awangardą”, cz. II
1 lipca, godz. 18.00: wernisaż wystawy Iwony Mickiewicz (Berlin) „Papier i słowa. Rysunki, kolaże, obiekty i krótkie filmy“. Wystawa potrwa do 15 sierpnia.
„Dialogi z awangardą”, cz. III
28 października, godz. 18.00: wernisaż wystawy Bogusława Bachorczyka (Kraków) „U rodziny. Moje lata 1984-1989”.
Serdecznie zapraszamy do Zakopanego!
SZTUKA NA KÓŁKACH
W ramach edycji projektu Sztuka na kółkach – 2017 ogłaszamy nabór na obozy wolontariackie, które odbędą się w Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy.
I turnus – 15-17.09.2017
II turnus – 22-24.09.2017
Ilość miejsc ograniczona. Na każdy obóz zapraszamy po 20 osób. O zakwalifikowaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (listę zamykamy 16 VIII 2017). Szczegóły w załączonych do komunikatu dokumentach i na stronie http://sztukanakolkach.pl/wolontariat-dla-dziedzictwa-2/
WSPÓLNE ZWIEDZANIE WYSTAW
1.
21 czerwca, godz. 14.00
Po wystawie ”W 60. rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska” członków SHS oprowadzi kurator, Anna Budzałek.
Zbiórka – Pawilon Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12
2.
28 czerwca, godz. 14.00
Po wystawie „Bogna Krasnodębska-Gardowska 1900-1986. Grafiki z kolekcji Gabinetu Rycin PAU“ oprowadzi kurator Jan Motyka.
Zbiórka pod Archiwum Nauki Pan przy ul. Św. Jana 26
3.
12 lipca, godz. 14.00
Po wystawie ”# dziedzictwo” członków SHS oprowadzi kurator, prof. Andrzej Szczerski, zastępcę Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zbiórka – Gmach Główny MNK
4.
4 września, wyjątkowo w poniedziałek, godz.17:00
po wystawie „Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945” oprowadzi jej kuratorka pani Monika Bednarek
Zbiórka: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Fabryka Schindlera, ul Lipowa 3
5.
13 września, godz. 14.00
Po wystawie ”Moneta w imperium” członków SHS oprowadzi kurator, prof. Jarosław Bodzek.
Zbiórka – Muzeum Czapskich, ul. Piłsudskiego 12
6.
20 września, godz. 14.00
Po wystawie ”Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” członków SHS oprowadzi kurator, Agnieszka Sieradzka z Muzeum w Auschwitz-Birkenau.
Zbiórka – Kamienica Szołajskich, Pl. Szczepański 9
VARIA
Przypominamy wszystkim o obowiązku opłacania składek członkowskich zaciągniętym dobrowolnie.
W czasie wakacji biuro Oddziału będzie czynne jak dotychczas. Popołudniowy dyżur we środy zostanie utrzymany.